تبلیغات
پسرک کامپیوتری - طراحی و ساخت دقیقترین ساعت دنیا در آمریکا
مطالب جذاب دنیای فن آوری اطلاعات !
Idehtech
merjano

طراحی و ساخت دقیقترین ساعت دنیا در آمریکا

نویسنده :پرهام تهرانی
تاریخ:یکشنبه 3 شهریور 1392-08:12 ق.ظ

دانشمندان در آمریکا اعلام کردند که موفق به ساخت دقیقترین ساعت دنیا شده اند که سرعت تیک تاک آن کمتر از دو قسمت در هر کوینتیلیون یا ۱۰ برابر دقیق تر از سایر ساعتها است. این ساعت که از عنصر ایتربیم ساخته شده می تواند فراتر از وقت نگه دار در پیشرفتهای فناورانه مورد استفاده قرار بگیرد که در آن میان می توان به سیستمهای ناوبری، میدانهای مغناطیسی و حرارتی اشاره کرد. اندرو لودلو فیزیکدان موسسه استانداردها و فناوری در آمریکا اعلام کرد که ثبات شبکه بندی ساعتهای عنصر ایتربیم در را به روی تعدادی از کاربردهای مهیج عملی برای عملکردبالای وقت نگاهداری باز می کند.

درحالی که ساعتهای مکانیکی از حرکت یک پاندول برای نگاه داشتن زمان استفاده می کنند، ساعتهای اتمی از یک سیگنال الکترومغناطیسی نور استفاده می کنند که با فرکانس دقیق برای حرکت الکترونها در اتمهای سزیم ساطع می شود. فیزکدانها ساعتهای ایتربیم خود را با ۱۰ هزار اتم نادر زمین ساخته اند که در دمای ۱۰ میکروکلوین ( ۱۰ میلیونوم یک درجه بالا تر از صفر مطلق) سرد شده و در یک شبکه اپتیکی ساخته شده از نور لیزر به دام افتاده است.

یک لیزر دیگر که ۵۱۸ بار در یک ثانیه تیک تاک می کند موجب حرکتی بین دو سطح انرژی در اتمها می شود. ثبات بالای ساعت در نتیجه تعداد بالای اتمها ایجاد می شود. این ساعتهای جدید می توانند نتایج بسیار دقیقی را با سرعت بیشتری بدست آورند. نتایج این تحقیقات در مجله ساینس منتشر شده است.

ساعت اتمی گونه ‌ای از ساعت است که فرکانس تشدید استاندارد اتمی را به عنوان عنصر نگهداری زمان به کار می ‌گیرد. این ساعت‌ها دقیق ‌ترین ساعت و استاندارد فرکانسی بسامد شناخته شده‌اند و به عنوان استانداردهای اولیه برای سرویس جهانی پخش زمان، برای کنترل فرکانس پخش برنامه‌ های تلویزیونی و سیستمهای موقعیت موقعیت یاب جهانی همانند جی پی اس به کار می‌روند.