تبلیغات
پسرک کامپیوتری - چرا انتشار آپدیت ها برای اندروید تاخیر بیشتری نسبت به آیفون اپل دارد ؟!
مطالب جذاب دنیای فن آوری اطلاعات !
Idehtech
merjano

چرا انتشار آپدیت ها برای اندروید تاخیر بیشتری نسبت به آیفون اپل دارد ؟!

نویسنده :پرهام تهرانی
تاریخ:چهارشنبه 6 شهریور 1392-08:18 ق.ظ

همانطور که از عنوان مقاله مشخص است ما در این مقاله قصد داریم دلایلی را مطرح کنیم که نشان می دهد چرا انتشار آپدیت ها برای پلتفرم اندروید تاخیر بیشتری نسبت به آیفون اپل دارد.شما چی فکر می کنید؟خب شاید شما هم دلایلی در ذهن خود داشته باشید به هر حال با ما همراه باشید تا قضیه به طور دقیق روشن شود.

Logo

متصدیان بیشتر گوشی های اندرویدی را کنترل می کنند :

حقیقت این است که دستگاه های اندروید مدل گوشی سلولی ایجاد شده را پیروی می کنند. زمانی که شما یک گوشی را از متصدی طبق یک تعهدنامه دریافت می کنید آن متصدی فروش برند شرکت خود و نرم افزارهای سفارش سازی شده توسط شرکت خود را وارد گوشی می کند.آن گوشی به خودی خود ممکن است تنها در صورتی منحصر به فرد باشد که از یک متصدی خاص تهیه شده باشد.متصدیان فروش ساخت گوشی های منحصر به فرد را دوست دارند.

اگر از طرفداران سامسونگ باشید حتما به یاد دارید که گلکسی اس به مدل های متفاوتی از جمله Samsung Vibrant, Samsung Fascinate, Samsung Mesmerize و چند مدل دیگر تقسیم شد.هر گوشی کمی با بقیه متفاوت بود اما همین که یک متصدی فروش نامی متفاوت نیز برای آن در نظر می گرفت باعث می شد گوشی مورد نظر به یک پلتفرم یکتا و منحصر به فرد تبدیل شود.متصدیان فروش حتی زمانی که شما گوشی را می خرید قادر به کنترل برخی از عملکردهای گوشی هستند مثلا با قفل کردن آیدی گوشی ,مانع از ارتباط شخص با شبکه می شوند.به طور کلی افرادی که گوشی ها را از متصدیان فروش خریداری می کنند قادر نیستند آپدیتها را به طور مستقیم از سازنده گوشی دریافت کنند و تنها می توانند از همان متصدی فروش که دارای یک برند نیز هستند آپدیت های مورد نظر خود را دریافت کنند.

زمانی که یک نسخه جدید از اندروید منتشر می شود سازنده دستگاه مجبور است که آپدیت ها را به صورت جداگانه به هر متصدی فروش ارسال نماید و این وظیفه متصدی فروش است که تمامی آپدیتهای مختلف برای تمامی گوشی های هوشمند مختلف خود را تست کند و اینکار ممکن است ماه ها به طول بینجامد.حتی ممکن است آنها آپدیت را نپذیرند و هرگز آنرا منتشر نکنند.

آیفون توسط یک شرکت واحد که همان اپل باشد مدیریت می شود :

چه دوست داشته باشید یا نداشته باشید محبوبیت گوشی های اپل صرفا به مدل ایجاد شده برمیگردد. آیفون گوشی ای است که فقط توسط شرکت اپل پشتیبانی می شود.البته ناگفته نماند اپل نیز دارای متصدیان فروش متعددی می باشد اما به هیچ کدام از آنها اجازه قرار دادن نرم افزار سفارشی و یا برندسازی با لوگوی خود را نمی دهد.آپدیت های آیفون به هیچ وجه از متصدیان فروش منتشر نمی شوند و تنها شرکتی که مسئولیت ساخت و نظارت بر آپدیتها را دارد همان شرکت اپل است.تحت پلتفرم اندروید گوشی های اندروید با سبک و سیاق نرم افزاری خاصی توسط متصدیان زیادی ساخته می شود.اما تنها شرکتی که ناظر بر آیفون است اپل می باشد.و همانند اندروید که پسوندهای مختلفی توسط متصدیان فروش متعددی به آن اضافه می شود آیفون دارای چنین پسوندهای نیست مثلا این گونه پسوند ها iPhone Captivate, iPhone Fascinate, or iPhone Mesmerize .

خب تا اینجا که معلوم شد آیفون فقط برندینگ شرکت اپل و نرم افزارها و آپدیت های خود شرکت اپل را می پذیرد و متصدیان فروش هیچ کنترلی بر تغییر این موارد ندارند.اما در مورد اندروید چطور؟

چگونه می توانیم گوشی اندروید مورد نظر خود را بدون واسطه و مستقیما از خود شرکت سازنده دریافت کنیم؟برای این منظور متاسفانه در حال حاضر تنها راه منطقی این است که به محل یا کشوری که گوشی مورد نظر شما را ساخته مهاجرت کنید و سپس گوشی را مستقیما از خود شرکت سازنده گوشی تحویل بگیرید.

اگر این گونه عمل کنید و گوشی را بدون هیچ واسطه ای از شرکت سازنده گوشی تحویل بگیرید قادر خواهید بود تمامی آپدیت هایی که (در این مورد اندروید)از گوگل منتشر می شود را مستقیما روی گوشی خود نصب کنید.روش دیگر این است که بوت لودر گوشی خود را از حالت قفل درآورید و یک رم سفارشی مانند Cyanogenmod را نصب کنید تا یک ورژن آپدیت شده از اندروید را دریافت کنید.در این صورت متصدی فروش شما نیز کاری  از دستش بر نمی آید.